Maciej Haufa. Kreska do sztuki, słowa na wiatr

wernisaż: 10.03.2017, godz. 19:00
wystawa do 28.04.2017

kuratorzy: Jarosław Kozłowski i Wojciech Gorączniak

organizator:
Galeria Piekary
św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
CK Zamek, Dziedziniec Różany

partner:
Fundacja 9/11 Art Space

wystawa czynna pon.-pt. 10:00-18:00
wstęp wolny


Galeria Piekary i Fundacja 9/11 Art Space maja zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy Maciej Haufa. Kreska do sztuki, słowa na wiatr w piątek 10 marca 2017 roku o godzinie 19:00 w Galerii Piekary.

Maciej Haufa (1946 – 2006), absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dyplom z malarstwa w 1973 r.), później nauczyciel akademicki, profesor zwyczajny poznańskiej ASP, bardzo rzadko ujawniał rezultaty swoich dociekań artystycznych, mimo iż pracował intensywnie i systematycznie. Należał jednak do tych artystów, którzy kontestowali instytucjonalny obieg sztuki, którzy wybierali postawę nie-uczestnictwa, obecności dyskretnej, pilnie strzeżonej prywatności. Nie zabiegał o wystawy, maksymalnie wyciszał i redukował do niezbędnego minimum swój udział w tzw. życiu artystycznym. Traktował sztukę niezwykle poważnie, jak pisał w swoich tekstach, dawała mu ona wiedzę i czucie. „Moje trwanie w sztuce pochodzi z wiary. Sztuką tłumaczę życie, tworzenie, możliwość poznania. […] Dla sztuki nie ma zapowiedzi, nie ma nowoczesności ani średniowiecza. Nie ma pre– ani pro- . Nie ma błękitu ani czerwieni, pionu ani poziomu. Jest dylemat rozumienia, narracji, moralności i kompetencji. […] Pokazuję świat zawężony, być może do granicy percepcji. Owa granica ledwo widzialnego ma prowokować do próby zobaczenia obrazu obiektywnie nieistniejącego”. Zafascynowany Kazimierzem Malewiczem i jego ideą „supremacji czystego uczucia” rysował, malował, uprawiał grafikę, najczęściej mezzotintę i suchą igłę, tworzył kolaże oraz szczególnego rodzaju obiekty, także książki artystyczne i wideo. Konfrontował w swoich wypowiedziach sacrum i profanum, wyrafinowaną metafizykę z trywialnymi cytatami z codziennej rzeczywistości, w której żył i którą uważnie obserwował.

Odnalezione po latach, w większości nigdy wcześniej nieupublicznione prace artysty, będzie można zobaczyć w Galerii Piekary w Poznaniu w dniach 10.03-28.04.2017.


patronat medialny: