Zdzisław Sosnowski. Goalkeeper Forever

09.06-30.06.2009

organizator: Galeria Piekary

Tytuł wystawy jest nawiązaniem do powstającego od 1974 roku cyklu prac artysty p.t. „Goalkeeper”. Składający się z filmu oraz serii fotografii cykl pokazywany był w 1977 na Biennale w Paryżu. Sosnowski porusza w nim problem medialnej popularności gwiazd (w tym wypadku gwiazdy futbolu – artysta był bramkarzem przez wiele lat), świadomie kreując własny mit i wizerunek medialny.

Na wystawie w Galerii Piekary pokazany zostanie film „Goalkeeper” (1975/1977) oraz fotografie z tego cyklu, a także będący niejako jego kontynuacją cykl fotografii oraz film „Robokeeper” z 2009 roku – najnowsza realizacja Zbigniewa Sosnowskiego. Wystawa ilustruje konsekwentną postawę twórczą artysty.

W eksponowanych na wystawie „Goalkeeper Forever” w Galerii Piekary pracach z 2009 roku Sosnowski sięga po nowe techniki (wielkoformatowe prace „Robokeeper” wykonane są z użyciem technik komputerowych), wciąż jednak rozwija w nich problematykę autokreacji, autorefleksji i tautologii, poruszaną przez artystę już w latach siedemdziesiątych.
Wystawie towarzyszy wydana przez Galerię Piekary publikacja – autorska książka Zdzisława Sosnowskiego, pod tytułem „Goalkeeper Forever”.