Przez szyb brylanty

Kolekcja Stanisława Teisseyre’a

12.10 – 09.11.2018

kuratorka: Anna Borowiec

Galeria Piekary
ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
CK Zamek, Dziedziniec Różany

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Partnerzy:
Fundacja 9/11 Art Space

Fundacja Rarytas

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Miasta Poznań.


W roku 2018 mija 30 lat od śmierci Stanisława Teisseyre’a, rektora Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytetu Artystycznego) w latach 1947-50, 1965-78, zasłużonego dla poznańskiego życia artystycznego organizatora i reformatora PWSSP. W 1988 roku Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu na mocy testamentu byłego rektora uczelni i jego żony Ireny, otrzymała spadek, na który składała się kolekcja dzieł sztuki oraz nieruchomość na poznańskiej Cytadeli, zwana od kilkudziesięciu lat „Teserówką”. Pierwsza wystawa Kolekcji Stanisława Teisseyre’a będzie miała na celu nie tylko prezentację wybranych wątków artystycznych zgromadzonych dzieł sztuki, ale także krytyczne opracowanie części archiwum profesora Teisseyre’a.

Wystawa Przez szyb brylanty jest jedną z trzech ekspozycji powstałych w ramach tego projektu (Teserówka, ul. Na Szańcach 4, 6.10–9.11, Stanisław Teisseyre, Pięćdziesiąty próg z cyklu Ziemia, Galeria Rotunda, UAP 8.10-31.10). W przestrzeni Galerii Piekary zaprezentowane zostaną obrazy Stanisława Teisseyre’a, Teresy Pągowskiej i Piotra Potworowskiego z przełomu lat 50. i 60., pochodzące z kolekcji dawnego rektora uczelni, a także kolekcji muzealnych oraz nowy cykl prac Krzysztofa Pijarskiego powstały w oparciu o archiwum Stanisława Teisseyre’a. Wystawa będzie mierzyć się z problemem historii ukrytej dotąd w biografii artysty, zrekonstruowanej ze zdjęć, dzienników i dokumentów pochodzących z archiwum twórcy.