Marek Piasecki. With Care

wernisaż: 11.03.2016, godz. 19:00
wystawa do 29.04.2016

organizator:

Galeria Piekary
św. Marcin 80/82
61-809 Poznań  
CK Zamek, Dziedziniec Różany

partner:

Fundacja 9/11 Art Space

 

wystawa czynna pon.-pt. 10:00-18:00
wstęp wolny


Galeria Piekary i Fundacja 9/11 Art Space maja zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy Marek Piasecki. With Care w piątek 11 marca 2016 roku o godzinie 19:00 w Galerii Piekary. Monograficzna wystawa ma za zadanie prezentację oraz popularyzację twórczości Marka Piaseckiego, należącego do grona najwybitniejszych polskich artystów XX wieku posługujących się językiem fotograficznym. Obok Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Lewczyńskiego, Bronisława Schlabsa, Zbigniewa Dłubaka i Fortunaty Obrąpalskiej uznawany jest za klasyka polskiej fotografii, a szczególnie nurtu fotografii subiektywnej.

Istotnym aspektem ekspozycji jest ukazanie interdyscyplinarności działań i spektrum gatunków oraz technik, jakimi posługiwał się artysta. Twórczość Marka Piaseckiego niełatwo sklasyfikować ze względu na ogromne zróżnicowanie stosowanych przez artystę technik oraz wpisujących się w tę twórczość nurtów artystycznych. Do najbardziej rozpoznawalnych dzieł artysty należą heliografie – prace wykonane na światłoczułym materiale oraz cykl fotografii lalek w autorskich ramach. Oba te cykle są szeroko prezentowane na wystawie w Galerii Piekary. Ponadto na wystawie zobaczyć też można klasyczne fotografie oraz subtelne i delikatne miniatury fotograficzne powstałe przy użyciu technik mieszanych, a także kolaże i asamblaże powstałe z przedmiotów porzuconych i zepsutych, zamkniętych przez Piaseckiego w ramach-skrzynkach.

Heliografie Piaseckiego powstawały w wyniku szeregu doświadczeń przeprowadzanych na materiale światłoczułym. Poprzez manipulację i obróbkę negatywów oraz prac artysta tworzył kompozycje, które z czasem przybierały postać abstrakcyjnych, silnie zgeometryzowanych form albo też poetyckich, miękkich i organicznych, niczym oglądane przez obiektyw mikroskopu, tworów. To „chemiczne malarstwo” – jak sam mawiał – miało budzić doznania emocjonalne i estetyczne. Niewielkich rozmiarów heliografie z lat 50. XX wieku, tworzą charakterystyczny i oryginalny styl artysty. Równie charakterystyczne w dorobku artystycznym Piaseckiego są fotomontaże oraz fotogramy z cyklu Lalki, w których odnaleźć można surrealisty rys, zarówno w atmosferze, jak i tradycji. Dziecięce lalki ułożone w różnych pozach, połamane, z brakującymi częściami, czasem łyse, innym razem spowite włosami zostają poprzez gest fotograficzny artysty ożywione. Przedmioty stały się pewnym modelem rzeczywistości, gdzie granice pomiędzy realnym a jego odzwierciedleniem zostają zatarte. Martwe lalki uzyskują ludzki, osobisty wyraz.

Magdalena Piłakowska


Marek Piasecki urodził się w 1935 roku w Warszawie, którą opuścił wraz z rodzicami podczas wybuchu Powstania Warszawskiego. Kolejne lata spędził w Krakowie. Po zdaniu matury w 1952 roku studiował krótko historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz pracował w Muzeum Narodowym. Po dwóch latach ze studiów zrezygnował, by móc poświęcić się działalności artystycznej. W 1958 roku został członkiem Grupy Krakowskiej. Jako fotograf dokumentował działalność Teatru na Tarczyńskiej, a następnie Teatru Osobnego, gdzie nawiązał znajomość z Mironem Białoszewskim (Piasecki był portrecistą poety). W latach 1958-1962 pracował dla „Tygodnika Powszechnego”. Jego ilustracje i fotografie można pojawiały się w publikacjach wydawnictwa Znak i Wydawnictwa Literackiego oraz w wielu czasopismach, jak np. „Fotografia,”, „Polska”, „Poezja”, „Więź”. W 1967 wyemigrował do południowej Szwecji, gdzie mieszkał i tworzył, aż do śmierci. Zmarł 30 września 2011 roku.

Wybrane wystawy indywidualne:

2014   
Marek Piasecki. Heliographs, miniaturek and dolls, Mummery + Schnelle, Londyn

2008   
Marek Piasecki: Fragile, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa

2004   
Marek Piasecki, Galeria Starmach, Kraków

1975   
Galleri Krognoshuset, Lund

1969   
Gallerie St. Paul, Sztokholm

1968   
Gallerie St. Thomas, Kopenhaga

1967   
Salon Desa, Kraków

1966   
Marek Piasecki. Przedmioty, Galeria Krzysztofory, Kraków

1963   
Świątynia Diany, Warszawa

1960   
Wystawa miniatur Marka Piaseckiego, Klub Pod Jaszczurami, Kraków

1959   
Pokaz miniatur Marka Piaseckiego, Galeria Krzysztofory, Kraków

Wybrane wystawy zbiorowe:

2017   
A-geometria. Hans Arp i Polska, Muzeum Narodowe, Poznań

2014   
Klisze wyobraźni: Marek Piasecki / Miniatury & Roger Ballen / Apparitions, Galeria Asymetria, Warszawa

2004   
75 lat Stowarzyszenia artystycznego Aura, Galleri Krognoshuset, Lund

1994   
Wystawa Grupy Krakowskiej, Zachęta Państwowa Galeria Sztuki, Warszawa

1992   
Wystawa Grupy Krakowskiej, Pałac Sztuki, Kraków

1991   
Kolekcja Sztuki XX w. z Muzeum Sztuki w Łodzi, Zachęta Państwowa Galeria Sztuki, Warszawa

1985   
Polska Współczesna Fotografia Artystyczna, Muzeum Narodowe, Wrocław
Polska Współczesna Fotografia Artystyczna, Zachęta Państwowa Galeria Sztuki, Warszawa

1984   
Apokalipsa – światło w ciemności, Kościół św. Krzyża, Warszawa

1977   
Polska Sztuka Fotograficzna, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Zagrzeb

1975   
W kręgu nadrealizmu, Muzeum Narodowe, Wrocław

1970   
Mikro, Galerie Prisma IV, Lund
Bara Lund, Galerie Prisma IV, Lund

1968   
Fri polsk konst, Sveagalleriet, Sztokholm

1960   
Wielopole w ramach kongresu AICA, Kraków

1959   
III Wystawa Sztuki Nowoczesnej, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Warszawa

1957  
II Wystawa Sztuki Nowoczesnej, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Warszawa

Marek Piasecki brał również udział w licznych Wystawach Grupy Krakowskiej w Galerii Krzysztofory w Krakowie: (XVIII) 1987; (XVI) 1980; (XV) 1978; (XIV) 1977; (XIII) 1975; (XII) 1973; „25 lat PRL”, 1969; (IX) 1968; (VIII) 1967; (VII) 1966; (V) 1964; (IV) 1963; (II) 1960; (I) 1958.

Prace w zbiorach:

Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Narodowe w Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum w Tarnowie, Modern Musset w Sztokholmie, Arki för Decorativ Konst w Lund, Malmö Museum w Malmö, kolekcje prywatne w Polsce, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Danii, Finlandii, Francji, Japonii, Szwajcarii, Szwecji, we Włoszech i w USA.


patronat medialny: