Kamil Kuskowski. The Truth of Painting

10.03-08.04.2009

organizator: Galeria Piekary

„The Truth of Painting” to drugi (po MuzeuM) projekt Kamila Kuskowskiego przygotowany specjalnie dla przestrzeni Galerii Piekary. Tytuł wystawy nawiązuje do słynnej londyńskiej wystawy „Triumph of Painting”, którą w 2005 roku otwarto w Saatchi Gallery, i która obwieszczać miała wielki powrót do malarstwa.

Projekt „The Truth of Painting” składać będzie się z cyklu fotografii, obiektów i obrazów, a motywem przewodnim stanie się rozpoznawalna ze względu na swój komercyjny charakter – czerwona kropka – symbol komercyjnego sukcesu marchanda i artysty. Kuskowski kolejny raz stawia pytanie o funkcjonowanie sztuki w obiegu rynkowym, ukazując mechanizmy nadające pracy artystycznej status dzieła sztuki i decydujące o jego wartości.

Łódzki artysta świadomie i konsekwentnie dyskutuje z tradycją malarstwa, odwołując się z jednej strony do tradycji awangardowego malarstwa abstrakcyjnego (szczególnie silnej w kontekście łódzkim), z drugiej zaś odnosi się do współczesnej popkultury. W nowym projekcie idzie dalej – obnaża system funkcjonowania rynku sztuki i najbardziej wpływowych instytucji promujących artystów, przewrotnie ujawniając „prawdę o malarstwie”.